Michal Knitl, cestovateľ telom a dušou, snowbordový inštruktor, fanúšik acroyogy a hlavne dobrodruh, ktorý organizuje najväčší putovný cestovovateľský festival po Slovensku – Cestou necestou.
S Mišom sa poznáme už dlhšie a v dobrom mu závidíme jeho niekoľkomesačné výlety do neznáma, o ktorých my ako zamestnaní cestovatelia môžeme len snívať.
O to väčšia výzva bola pre nás robiť rozhovor práve s Mišom – cestovateľom na „plný úväzok“, ktorý si nevie predstaviť, že stráviť na dovolenke maximálne dva týždne je „bežný“ štandard pracujúcich ľudí. 🙂 No ale kto iný ako Mišo vie inšpirovať „neokukanými tipmi“ na cestovateľské destinácie?
A predsa 20/25 dní dovolenky, 52 víkendov, a k tomu 15 dní sviatkov nie je úplne málo času na cestovačky. Čo je najdôležitejšie, za úžasnými zážitkami častokrát netreba chodiť vôbec ďaleko – môžeme ich objaviť hneď za rohom a často na ne stačí aj predĺžený víkend.
A presne o tom sme sa s Mišom rozprávali – o jeho cestovateľských tipoch, ktoré sa dajú zrealizovať aj popri pracovnom vyťažení.
Akú krajinu na oddych pri mori a aktívny relax by si odporučil? (A prosím vynechajme Chorvátsko) 🙂
Letná dovolenka v mojom ponímaní sú primárne hory, až potom more. 🙂 Len leňošenie na pláži nie je pre mňa, jedine ak sa spojí s turistikou po horách. Takouto super destináciou je Gruzínsko. Krásna príroda a ešte stále poriadne neobjavená krajina. Okúpať a vyrelaxovať sa môžete pri Čiernom mori. Na trek odporúčam krásnu oblasť Tusheti , ktorá je dostupná v mesiacoch máj až október.
Na výlet po Gruzínsku kľudne stačí aj týždeň dovolenky. Výhoda je, že do Gruzínska sa lieta aj priamo z Bratislavy.
Ďalšou super destináciou, kde je možné spojiť aktívny oddych s morom je Albánsko a Čierna Hora. More je tu krásne a čisté a ak túžte po trekovaní – Národný park Prokletije, ktorý sa rozprestiera na území Čiernej Hory, Albánska a Kosova naozaj stojí za to.
Slovensko naše milované. Máš tip a obľúbené lokality na výlet po Slovensku na pár dní?
Slovensko je krásne a tip na dovolenku či predĺžený víkend závisí od ročného obdobia. V zime mám rád Dereše či centrály žľab Salatína v Západných Tatrách. Táto lokalita je moja srdcovka, mám na ňu intenzívne spomienky – bol som tu dva roky snowbordovým inštruktorom a je to miesto, kde som zjazdil svoj prvý veľký žlab. 🙂 Roháče sú takisto magickým miestom. Treba ich prebádať – či už v zime alebo v lete. Obzvlášť rád sa vraciam aj do Banskej Štiavnice a jej okolia.
Milujem skialpy, myslím, že je to lepšie ako byť v nejakom stredisku a nechať sa ťahať na vleku. 🙂
Kde rád tráviš zimnú zasneženú dovolenku?
Ak sú pracujúci cestovatelia obmedzení časom a majú naozaj len pár dní na zimnú dovolenku, ja osobne by som zostal na Slovensku. Na zimnú dovolenku stačí ísť do Malej či Veľkej Fatry, do Západných, Vysokých či Nízkych Tatier. Pokiaľ máte päť dní voľna – chodťe na hrebeňovku Nízkych Tatier na skialpoch. Milujem skialpy, myslím, že je to lepšie ako byť v nejakom stredisku a nechať sa ťahať na vleku.
Ktoré mesto odporúčaš navštíviť?
Hm, tak toto je pre mňa ťažká otázka. 🙂 Do miest veľmi nechodím. Keď cestujem, zaujímajú ma primárne príbehy domácich a príroda. Ak predsa zablúdim do mesta, tak využívam couchsurfing. Couchsurfing je autentickou možnosťou cestovať a bývať u domácich, môžete tak spoznať skutočnú kultúru krajiny.
Vďaka couchsurfingu ma nedávno v pakistanskom meste Lahore hostil domáci v obrovskom byte so služobníctvom – s kuchárom, šoférom, proste pomocníkmi na všetko. Ja, francúzsky a poľský pár, ktorých hostil, sme mali vlastné hosťovské izby a domáci nám so záujmom rozprával o histórii a fungovaní Pakistanu.
Ak cestovateľ nebol v Iráne, to je akoby Slovák nebol v Tatrách.
No, aby to nebolo len take ružové, pár dní na to som sa ocitol u iného couchsurfera. V zavšivenej malej izbe na predmestí indického mesta Amritsar, kam ma domáci zobral na motorke Harley Davidson. 🙂 Takže môj tip na mestské cestovanie ani tak nie je TOP miesto, ako skôr spôsob cestovania a ja odporúčam jednoznačne couchsurfing.
Ktorú krajinu bezpodmienečne odporúčaš každému cestovateľovi?
Ak máte viac ako dva týždne voľna, choďte do Papua-Novej Guinei. Táto krajina je celkom iný svet. Nikdy nezabudnem na niektoré zážitky. Napríklad na výstup na horu Mt. Kubor. Na vrchol som sa síce nedostal, ale túra, pri ktorej mi domáci s radosťou mačetami presekávali cestu, mi ostane v pamäti navždy. 🙂 Taktiež unikátnym zážitkom sú pestrofarebné masky počas festivalov a úprímná srdečnosť domácich. Nechcel by som ich však nahnevať. 🙂 Taký pocit z cestovania ako v Papua-Novej Guinei som nikde inde nemal. Nebol som síce ešte poriadne v Afrike, ale mentalita väčšiny ľudí v Papua-Novej Guinei je ešte v inom storočí.
Aký je tvoj tajný „ultimate tip“ na dovolenku?
Môj tajný a lokalitou bližší tip na skutočne exotickú dovolenku je Irán. Vyberte sa sem ideálne v období máj či september, aby ste sa vyhli vysokým teplotám. Z médií je počuť mnoho negatívnych správ o tejto krajine, ja však hovorím jedno – do Iránu treba ísť. Ak cestovateľ nebol v Iráne, to je akoby Slovák nebol v Tatrách. V Iráne sú jedny z najpohostinnejších a nápomocných ľudí, akých som kedy stretol. Keď môžu, radi pohostia, hoci to majú zakázané.
Keď sem zavítate, neobíďte na severe najvyšší vrch Iránu – Damavand či na severozápade vrch Sabalan s krásnym jazerom pod vrcholom. Na severe krajiny pri mori je krásna zelená príroda, špeciálne odporúčam mesto Rasht či historické mesto Tabriz.
Klasickejšie turistické miesto, ktoré takisto stojí za návštevu je Perzepolis, ktorého krásy patria na svetový zoznam dedičstva Unesco.
Top miestom je dedina Kandovan, ktorá vyzerá ako turecká Kapadócia, len menšia. Práve tu som stopol domáceho, ktorý ma na Porche kabriolete zobral pár kilometrov do civilizácie. Bol tam na výlete s priateľkou a ponúkli ma vodkou. Síce nepijem, ale tu som si dal. Naozaj unikátny zážitok – piť alkohol v krajine, kde je zakázaný a byť na ulici so slobodnou ženou a stopnúť zrovna Porsche.
Mišo, ďakujeme pekne za rozhovor a ešte posledná otázka na záver. Kam sa chystáš najbližšie?
To by som tiež rád vedel. 🙂 V roku 2019 je možné, že pôjdem do Ameriky. Či však do Severnej alebo Južnej, to sa ešte ukáže.