Filipíny – krajina tisícich ostrovov, ryžové terasy, vysoké hory, ale aj tyrkysové more a nekonečné pláže. Nech sa páči, inšpirujte sa našim itinerárom.

1. Deň – Prílet do Manily

  • Prílet do Manily okolo 19.30
  • Letiskovým taxíkom smer hotel
Manila
Manila
Na vlastnej koži overené: Leteli sme cez Turkish Airlines, z Viedne a len s dvojhodinovým prestupom v Istanbule. Pokiaľ vám to financie čo i len trošku dovoľujú – odporúčame investovať do podobnej letenky – s čo najmenším počtom prestupov a čo najkratšou dobou čakania na letisku – ušetríte tým čas, ktorý viete využiť omnoho lepšie v cieľovej destinácii. Taxíky sú vo Filipínskych mestách jedným z najobľúbenejších spôsobov prepravy – je ich nekonečne veľa a sú veľmi lacné. Aj preto je Manila mestom dopravných zápch.

2. Deň – Výlet na Taal Volcano (stále činná sopka)

  • Budíček skoro ráno, raňajky v miestnych fast foodoch
  • Prvý filipínsky výlet pred nami – hike na sopku Taal Volcano
Taal Volcano
Taal Volcano
Na vlastnej koži overené: Na výlet sme išli taxíkom za 4000 PHP (približne 75 EUR). Neľutujeme, lebo išlo o prvý aklimatizačný deň a cesta taxíkom nám uľahčila hľadanie a orientáciu na novom mieste. Hike na sopku bola skôr 30 minútová prechádzka, ktorú zvládne každý aj s jet-legom. Ak by náhodou nezvládol, môže sa nechať vyniesť na oslíkovi. Na miesto odkiaľ sa šliape na sopku vás dovezie loď. Buďte pripravení aj na to, že pokiaľ príliš fúka a je rozbúrené jazero, na loď, a teda ani na Taal Volcano, sa nedostanete.

3. Deň – Vyrážame na sever, smer – ryžové terasy v Banaue. Presun autobusom do Baguio

  • Autobusová torTÚRA smerom na ryžové terasy začína
  • Postupný presun na sever ostrova Luzon – do dopravného uzla Baguio
Baguio
Baguio
Na vlastnej koži overené: Do Baguio sa dostanete busmi spoločnosti Victory Liner. Odporúčame ísť prvou triedou – nakoľko tieto autobusy sú v Baguio za 4-5 hodín. V porovnaní zo štandardnými spojeniami ušetríte aj 3 hodiny. Pozrite si dopredu cestovný poriadok, lebo nechodia tak často ako ostatné. Ďalšou variantou ako sa dostať na sever sú nočné spoje. V Baguio zostaňte len nevyhnutný čas – nie je tu nič zaujímavé.

4. Deň – Presun do Sagady – stratenej backpakerskej dedinky na severnom Luzone

  • Cieľová zastávka, backpackerská dedinka Sagada, je už na dosah
  • Z Baguio vyrážame skoro ráno a o 6hodín sa ocitáme v inom svete
Sagada
Sagada
Na vlastnej koži overené: Sagada je dedinka v kopcoch, obklopená ryžovými políčkami a dá sa z nej podnikať veľa rôznych výletov po okolí. Ubytovanie hľadajte priamo v dedinke. Je ho dosť, ale buďte pripravení,  že je veľmi jednoduché. Jedlo v Sagade bolo príjemným prekvapením. Francúzske palacinky v stánku na „hlavnej ulici“ a super reštika Yogurt House.

5. Deň – Sagada – výlety do okolia

  • Objavujeme krásy okolia Sagady
  • Výlet k Bomod-ok Falls cez dedinku Banga-an ležiacu v údolí a prístupnú len po nekonečných schodoch
  • Povinná zastávka na miestnu „atrakciu“ Hanging Coffins (doslova visiace rakvy) v Echo Valley
Bomodok-ok Falls
Bomodok-ok Falls
Na vlastnej koži overené: Zoberte si veľa vody. Vychádzka k Bomod-ok Falls cez ryžové terasy je veľmi príjemná, no členitá a na pravé poludnie celkom horúca. Vodopád na konci osvieži. Hanging Coffins neohúria svojou veľkosťou (prístupná je len ich jedna časť), avšak určite ich treba vidieť. Na Filipínach počítajte s tým, že na každý výlet budete potrebovať miestneho „sprievodcu“, prípadne budete platiť rôzne miestne poplatky. Sú to však relatívne smiešne sumy.

6. Deň – Východ slnka na Mt. Kitepan a finálny presun k jedným z najstarších ryžových terás na svete – v Banaue

  • Skorý ranný budíček, aby sme stihli východ slnka na hore Mt. Kitepan
  • Rozlúčkové raňajky v Sagade
  • Pokračujeme smerom na sever k jedným z najväčších a najstarších ryžových terás na svete – v Banaue
  • Trek cez ryžové terasy
Východ slnka na Mt. Kitepan
Východ slnka na Mt. Kitepan
Trek cez ryžové terasy v Banaue
Trek cez ryžové terasy v Banaue
Na vlastnej koži overené: Výlet na Mt.Kitepan sme rezervovali v miestnom turistickom centre. Ráno však auto na výlet nedorazilo, pre istotu si zoberte číslo na vodiča. Východ slnka je krásny, no chladný – odporúčame niečo teplé na seba. „Kávu“ (na Filipínach veľmi populárnu Nescafé „3 v 1“) a ranný snack si môžete kúpiť v provizórnych stánkoch priamo na vrchu. Ak sa poponáhľate, chytíte ešte ranný jeepney o 9.00 smer Banaue.

V Banaue sa dá robiť toho naozaj veľmi veľa. My sme pre nedostatok času zvolili  len kratší „trek“ cez ryžové terasy. Aj tak bol tento výlet jeden z TOP zážitkov.  Atmosféra ryžových terás, v ktorých sa môžete stratiť na niekoľko dní, je skrátka jedinečná. Na trek si zoberte sandále, prípadne náhradné ponožky. Cez ryžové terasy sa chodí po úzkych zavlažovacích  „chodníčkoch“. Odporúčame nechať si na Banaue viac dní a v pokoji si vychutnať toto krásne miesto. Ubytka je neúrekom, je však veľmi, veľmi jednoduché.

7. Deň – Presun z Banaue do Manily

  • Opäť na cestách do Manily
  • Pomaly opúšťame región Severný Luzon
Ryžové terasy v Banaue sú fascinujúce
Ryžové terasy v Banaue sú fascinujúce
Na vlastnej koži overené: Cesta „na šupu“ do Manily trvala 12hodín a bola dosť únavná. Na Filipínach je bežné, že autobusy majú obalené sedadlá igelitom – buďte na to prilepení, teda pripravení :). Prespali sme opäť v tom istom hoteli v Manile – Zen Room Makati Riverside. Výborný pomer cena / výkon / lokalita.

8. Deň – Odlet smer Palawan, El Nido – začína „plážová“ dovolenka

  • Prelet na Palawan
  • Zažijete jeden z najkrajších letov nad azúrovým morom a ostrovčekmi
  • Ak budete mať šťastie pri klesaní lietadla uvidíte aj veľké ryby pod hladinou
Privítanie na letisku v El Nido
Privítanie na letisku v El Nido

Na vlastnej koži overené: Letenky do El Nida sú približne 3x drahšie ako do hlavného mesta Palawanu – Puerto Princesa (pre porovnanie – 150 EUR do El Nida vs 45 EUR do Puerto Princessa). Aby sme ušetrili čas, rozhodli sme sa pre drahšiu možnosť a neoľutovali sme. Vystúpili sme priamo v raji a vo veľkom štýle – na letisku (rozumej v drevenej búdke obklopenej len palmami) nás uvítali spevom a občerstvením. Poobede sme sa už kúpali na pláži Las Cabanas. Nezmeškajte gýčový západ slnka a večeru priamo na pláži.

Určite si prečítajte aj náš článok o najlepších plážach na Palawane.

9. Deň – El Nido – v očakávaní tajfúnu

  • Oddych v podobe prechádzok po plážach
  • Dovolenkujeme, relaxujeme a vyhýbame sa kvapkám dažďa
Výhľad z nášho ubytka v El Nido
Výhľad z nášho ubytka v El Nido
Na vlastnej koži overené: Počasie na Filipínach je veľmi nevyspytateľné. Neviete kedy príde tajfún, a aký bude nakoniec silný (veľmi závisí aj od toho, v ktorej časti Filipín sa práve nachádzate). Nezabudite preto sledovať stránku filipínskej agentúry PAGASA. Je dobré si vyčleniť na „plážovanie“ nejaké dni navyše. My sme mali šťastie, že aj napriek tomu, že sme prišli na rozhraní obdobia dažďov a obdobia sucha, pršalo nám len tento jeden deň. Dávame do pozornosti aj super článok o počasí na Filipínach, ktorý nám veľmi pomohol pri plánovaní našej dovolenky.

10. Deň – Vodopády Nagkalit-kalit a Nacpan Beach

Nacpan Beach
Nacpan Beach

Na vlastnej koži overené: Trojkolka (tricycle) vás zavezie kam len budete chcieť. A aj na vás počká. Ceny sú v El Nide regulované, nepodarí sa vám príliš zjednávať. Výlet k vodopádom bol krásny – cez prales, potoky a  jazierka – opäť odporúčame obuv, ktorú môžete zamokriť. Nacpan Beach je príjemným miestom na leňošenie,budete však trošku „vyheganí“,cesta k nej je pomerne hrboľatá (najmä posledný úsek). Ak viete jazdiť na skútri – na tento výlet si ho smelo požičajte, vyjde vás len asi 300 PHP na deň.

11. Deň – El Nido, island-hopping – spoznávanie okolitých ostrovčekov, lagún, šnorchlovanie a kúpanie v azúrovom mori

  • Zažívame to, čím je El Nido výnimočným – celodenná plavba od ostrova k ostrovu
  • Lagúny, biele pláže, šnorchlovanie, azúrové more  – stačí si len vybrať „tour“ podľa vlastných predstáv
Island-hoppping v El-Nido
Island-hoppping v El-Nido
Na vlastnej koži overené: Island-hopping si bez problémov rezervujete večer vopred  v centre El Nida. My sme sa rozhodli pre „Tour A“. Odporúčame požičať aj neoprénové topánky (u niektorých operátorov sú v cene). Šnorchel a masku dostanete priamo na lodi a aj o obed je postarané. Nezabudnite na vodu (veľa vody!) a opaľovací krém.

12. Deň – Presun na ľudoprázny Albaguen Island (Port Barton)

  • Presun minivanom do Port Barton
  • Odtiaľ loďkou na romantický osamotený ostrovček Albaguen Island do Blue Cove Tropical Island Resort
Prichádzame na Albaguen Island
Prichádzame na Albaguen Island
Na tejto "samotke" sme ubytovaní
Na tejto „samotke“ sme ubytovaní
Na vlastnej koži overené: Počítajte min. z 3 hodinami cesty do Port Barton. Minivan si objednáte priamo v El Nide. V Port Bartone sme nasadli na loď, ktorá nás odviezla do nášho „rezortu“. Bývali sme v jednoduchej chatke postavenej nad útesom mora. Kúpte si fľaše vody a zoberte si ich zo sebou.

13. – 14. Deň Oddych a island-hopping v raji – Albaguen Island

  • Samota na ostrove, elektrina iba 4 hodiny ráno a večer
  • Obkopení morom a slnkom
  • Island hopping a plávanie s korytnačkami
Výhľad z nášho balkóna
Výhľad z nášho balkóna
Island hopping v raji
Island hopping v raji
Na vlastnej koži overené: Priamo v našom rezorte sme si vybavili úžasný island-hopping, s celou loďkou len pre nás. TOP zážitok bol plávanie s korytnačkami a samozrejme gýčové biele pláže. Oproti pomerne turistickému El Nidu malo pre nás toto miesto ešte väčšie čaro. Rezort, v ktorom sme bývali mal len jednu chybu – veľa rias na pláži a v mori sa nedalo komfortne kúpať. Kajak sa dal požičať zadarmo, avšak pri väčšom vetre neodporúčame.

15. Deň – Dovolenka končí, presun do Puerto Princesa

  • Presun na letisko do Puerta Princesa
  • Pokus o odlet do Manily
Táto loďka nás zoberie späť na pevninu
Táto loďka nás zoberie späť na pevninu
Na vlastnej koži overené: Lokálne letiská sú nevyspytateľné. Let sme mali vo večerných hodinách, avšak nakoniec sme neodleteli – dôvod: pokazené svetlo na odletovej dráhe. Nakoniec sa to podarilo až na ďalší deň ráno. Niektorí „vďaka“ svetlám nestihli svoje záoceánske lety z Manily, nechajte si preto aj vy časovú rezervu aspoň jeden deň.

16. Deň Manila a odlet domov

  • Krátky výlet na Fort Bonifacio v Manile a odlet domov
Na vlastnej koži overené: V Manile toho žiaľ naozaj nie je veľa na pozeranie. V závere druhej svetovej vojny bolo celé mesto (predtým označované za Paríž Ázie) doslova zrovnané so zemou. Fort Bonifacio je iba kopa ruín a nestojí za výlet. Na letisko si zoberte taxík a plánujte cestu v predstihu, ako sme už spomínali – Manila je jedna veľká dopravná zápcha.

Jeden komentár

  1. Pingback: Tipy na vianočné darčeky nielen pre cestovateľov | Po vlastných

Pridaj komentár