Safari – svahilské slovo arabského pôvodu – znamená „cesta“. Dnes je to však už medzinárodné slovo, ktoré označuje cestovanie spojené s pozorovaním zvierat vo voľnej prírode. Väčšinou sa na safari chodí autom, ale stále populárnejšie sú aj safari na pešo, či na člnoch.
Kde zažiť najlepšie safari?
To najlepšie safari sa samozrejme dá zažiť práve tam, odkiaľ toto slovo pochádza – v Afrike. Iba tu sa dajú vo voľnej prírode pozorovať levy, žirafy, slony či obrovské stáda zebier, antilop a pakoňov. Pre mňa bola dovolenka spojená so safari dlhoročným cestovateľským snom, ktorý som si spolu s Luckou konečne splnil. Ak máte podobný sen a chcete vedieť ako na to, čítajte ďalej.
Kam na safari v Afrike?
Samozrejme, nie je Afrika ako Afrika. Druhý najväčší kontinent (po Ázii) ponúka mnoho možností kam sa vybrať na safari. My sme sa nakoniec rozhodli pre Tanzániu. Relatívne bezpečná a vyspelá krajina v rovníkovej Afrike je jednou z najlepších safari destinácií vôbec. Aj v Tanzánii toho máte na výber veľa a ak nemáte aspoň mesiac času, treba sa rozhodovať ďalej. U nás nakoniec zvíťazil tzv. severný okruh, konkrétne národné parky Tarangire a Serengeti a chránené územie Ngorongoro. Vyrážali sme z mesta Arusha, ktoré je bránou do všetkých národných parkov severnej Tanzánie.
Národný park Tarangire
Veľmi pekný národný park neďaleko mesta Arusha ponúka druhú najväčšiu koncentráciu zvierat zo všetkých národných parkov Tanzánie a údajne najväčšiu koncentráciu slonov na svete. Môžeme potvrdiť, že zvierat tu uvidíte veľmi veľa. Obdivovať môžete aj mohutné baobaby, ktoré patria medzi najpozoruhodnejšie stromy na svete a dotvárajú atmosféru tohto krásneho parku. Trochu nám tu však prekážalo relatívne veľké množstvo návštevníkov.
Národný park Serengeti
Toto je tá pravá Afrika – nekonečná savana a obrovské stáda zvierat v ich prirodzenom prostredí. Iba tu sa dá pozorovať najpočetnejšia migrácia divých zvierat na svete. Serengeti sa rozprestiera na obrovskej rozlohe – 14,750 km2 a na severe plynule pokračuje do rezervácie Maasai Mara v Keni. Návšteva národného parku Serengeti patrila medzi jeden z našich top cestovateľských zážitkov. Pokiaľ vám to čas dovolí, vyhraďte si na jeho návštevu aspoň 4 dni – prašné cesty sú dlhé, hrboľaté a presúva sa po nich pomaly. Skrátka divočina ako sa patrí 🙂
Rezervácia Ngorongoro
Táto rezervácia má naozaj jedinečnú polohu. Nachádza sa v obrovskom kráteri dávno vyhasnutej sopky a poskytuje jedinečné divadlo. Patrí medzi top safari destinácie celej Afriky. Už len dostať sa dolu do krátera zo 600m vysokých stien je neskutočný zážitok. Na dne krátera vás bude čakať množstvo zvierat a nezabudnuteľné pohľady na množstvo zvierat. V pozadí okraje krátera, ktoré vyzerajú ako namaľované. Veď posúďte sami 🙂
Ako si vybaviť safari?
Máte viacero možností:
- Celú dovolenku vrátane safari a leteniek si vybavíte ešte doma cez nejakú slovenskú (alebo inú) cestovku. Výhoda – nič neriešite. Nevýhoda – pevný itinerár, veľké skupiny, predražené.
- Safari si vybavíte ešte doma, ale oslovíte lokálnych operátorov. Výhoda – na výber máte veľa rôznych možností, čas a dĺžku si prispôsobíte presne tomu čo potrebujete. V závislosti od vášho rozpočtu si môžete vybrať veľkosť skupiny (my odporúčame privátne safari, kde okrem vás už nikto iný nebude). Nevýhoda – potrebujete čas na plánovanie.
- Safari si vybavíte až priamo na mieste. Výhoda – vyberiete si presne toho operátora, ktorý sa vám bude najviac páčiť po osobnom kontakte. Nevýhoda – v hlavnej sezóne už nemusí byť voľné ubytovanie a najlepší operátori môžu byť vybukovaní.
- Na safari pôjdete úplne na vlastnú päsť. Znamená to, že si budete musieť prenajať auto, naplánovať presnú trasu cez národné parky, objednať ubytovanie a vyraziť. Tento spôsob neodporúčame – aj keď možno ušetríte, safari si takto neužijete (šoférovanie po nekvalitných afrických cestách je dosť únavné). Budú vám chýbať aj cenné informácie a skúsenosti miestnych sprievodcov (ak si nejakého nenajmete).
Na safari sme strávili 4 plné dni a cenovo sme sa hýbali v hladine „mid range“ – 1200 EUR/osoba. Cenu safari (okrem dĺžky safari) robí hlavne štandard ubytovania, ktoré vie vybehnúť do astronomických súm. S našim výberom safari a aj s ubytovaním sme boli veľmi spokojní. Dva dni sme spali v kásnej lodge – Eileen’s Trees Inn Lodge a jednu noc priamo v Serengeti v Kati Kati Tended kempe. Nabudúce by sme zvolili viac nocí v kempoch, má to svoju neopakovateľnú atmošku.
Veľká päťka (big five)
Ultimátnym cieľom každého turistu na africkom safari je vidieť všetky zvieratá z tzv. veľkej päťky. Viete ktoré to sú?
Lev
Samozrejme – kto by nechcel vidieť kráľa zvierat? Až na safari však pochopíte, prečo majú túto prezývku. Cez deň väčšinu času len tak polihujú a nikým nerušene oddychujú. Môžu si to skrátka dovoliť. Stačí sa pozrieť do ich tlamy keď zívnu a odhalia zuby, ktorými bez problémov rozkúšu akúkoľvek korysť.
Keď sa zotmie, menia sa na tých najobávanejších afrických predátorov. Žijú v svorkách – väčšinou jeden samec s viacerými samicami a mláďatami. Samec okrem odháňania iných samcov má celkom pohodový život. O lov sa totiž väčšinou starajú samice. Levy sa dajú najlepšie pozorovať v národnom parku Serengeti a Ngorongoro.
Slon
Vidieť svorku slonov afrických vo voľnej prírode patrí k tým najsilnejším zážitkom, aké si zo safari môžete odniesť. Dospelé jedince môžu vážiť až 6 ton a keď sa slonia rodinka pomalým tempom priblíži až k vášmu autu, len zatajíte dych a obdivujete ich majestátnosť. Slony určite neprehliadnete v Selouskej rezervácii, Tarangire NP, či Ngorongoro kráteri.
Byvol
Byvoly sú síce bylinožravce, ale vďaka svojej váhe (600-900kg) a silným rohom sú jednými z najnebezpečnejších zvierat v Afrike. Keď sa cítia ohrozené, vyrazia do protiútoku a neboja sa ani leva. Najlepšie sa dajú pozorovať v národných parkoch Katavi, Mikumi a Ngorongoro kráteri.
Nosorožec
V súčasnosti sú žiaľ nosorožce vďaka ľudskej chamtivosti a márnotratnosti na pokraji vyhynutia. Ilegálne sa lovia kvôli svojim jedinečným rohom, ktorým sú pripisované rôzne liečivé účinky a na čiernom trhu sa predávajú drahšie ako zlato. Nosorožce sú krásne zvieratá a s rohom na nose vyzerajú akosi nadpozemsky. Nám sa ich podarilo zahliadnuť iba z relatívne veľkej diaľky – v Ngorongoro kráteri.
Leopard
Leopardi sú majstri kamufláže a asi aj preto sa nám nepodarilo zbadať ani jedného. Cez deň väčšinou oddychujú na stromoch, v noci sa vydávajú na lov. Vďaka svojim očiam a sile málokedy minú korisť, ktorú si následne berú hore na strom.
Naše č. 5 (neoficiálne) – gepard
Leoparda sme síce nevideli, ale zato sa nám podarilo zhliadnuť najrýchlejších pozemských šprintérov (medzi cicavcami) – gepardov. Rýchlejšie ako antilopy – dokážu vyvinúť rýchlosť až 110km/h a ako jediné z afrických predátorov lovia spôsobom, že svoju korysť naháňajú. Svoj šprint si ale musia dobre načasovať, pretože po 300-400 metroch prestanú vládať a musia si na aspoň 30 minút odpočinúť.
Safari – zážitok na celý život
Pozorovať zvieratá vo voľnej prírode je dych vyrážajúce. Výlet do africkej prírody nepatrí k tým najlacnejším cestovateľským zážitkom (cena závisí podľa dĺžky safari a štandardu ubytovania), no milovníci prírody si ho jednoducho nemôžu nechať ujsť.
My sme safari v Afrike zažili počas obdobia sucha (top sezóna) a vďaka tomu videli obrovské množstvo zvierat (keďže sa koncentrujú okolo vodných zdrojov a je ich ľahšie vidieť). Zhodli sme sa, že chceme ísť ešte aj tesne po skončení obdobia dažďov, keď je všetko zelené a obrovské stáda zvierat privádzajú na svet mláďatá.
Tak čo, kedy vyrážate na safari vy?
Pingback: Tanzánia a Zanzibar - nezabudnuteľné safari a relax pri mori | Po vlastných