Ázia. Najväčší a najľudnatejší kontinent na svete. Rozmanitý a zároveň čímsi jedinečný. A nášmu srdcu mimoriadne blízky. Keď sa v Ázii ocitneme, cítime sa slobodnejší, vďačnejší a pokornejší. Najspokojnejší sme vo flip-flipoch, vyťahaných starých tričkách a s čerstvým ananásom v ruke.
Keďže sa do Ázie opäť raz chystáme, oslovili sme šiestich známych slovenských travel blogerov s jednoduchou otázkou: Ak by ste išli do Ázie na 3 týždne – ktorú destináciu by ste nám odporučili? Nechceme sa unaháňať, ale skôr oddychovať a vychutnávať.
Podľa očákávania, odpovede prišli rozmanité a niektoré (teda vlastne všetky :)) nás doslova namotivovali urýchlene vyraziť na cesty.
Veď posúďte sami…
Juliana z Life is better in bikinis odporúča vidieť BALI
Vo svete neexistuje región, ktorý mi je tak srdcu blízky ako Ázia, konkrétne jej juhovýchodná časť. Vybrať len jednu destináciu bolo pre mňa náročné, no rozhodla sa odporučiť svoj druhý domov – ostrov Bohov Bali.
Na Bali som si odžila 3 nádherné roky života a preto si myslím, že poznám tento ostrov po všetkých stránkach. Ak by ste mali 3 týždne dovolenky odporúčam Vám navštíviť maximálne 3-4 miesta na Bali a aspoň jeden ostrov v okolí Bali.
Návštevu Bali odporúčam čo najrýchlejšie, pokiaľ ešte nie je úplne neskoro. Ešte stále sa dajú nájsť nádherné zákutia.
Miesta na Bali, ktoré mám veľmi rada sú surfový raj na západnom pobreží v okolí mesta Canggu, južná časť s krásnymi plážami v okolí oblasti Uluwatu, magické mystické mestečko uprostred ryžových polí Ubud a tiež raj (nielen) pre potápačov v blízkosti mesta Amed. Tiež by som odporúčala nevynechať výstup na sopku Mount Batur na východ slnka, návštevu ryžových polí Jatiluwih alebo kúpanie sa v posvätnej vode v chráme Tirta Empul. Z okolitých ostrovov medzi moje obľúbené patrí Nusa Penida, kam sa dostanete kratšou jazdou na lodi z východného pobrežia Bali. Na Nusa Penida zažijete miestami poriadny koniec sveta a preto je trefné prirovnanie, že ide o ostrov akým bolo Bali pred pár desiatkami rokov.
Bali sa za posledných 5 rokov neskutočne zmenilo a charakter kedysi minimálne obývaného ostrova sa mení rýchlosťou svetla, čo je obrovská škoda. Návštevu Bali odporúčam každému čo najrýchlejšie, pokiaľ ešte nie je neskoro. Stále sa dajú nájsť nádherné zákutia a toľko ospevovaný “raj na zemi”.
Cestovateľka Ivana Grešlíková radí vydať sa do SEVERNÉHO THAJSKA
“Tomuto miestu chýba už len more,” povzdychol si nejeden cestovateľ pri návšteve severného Thajska a… vrátil sa sem znova. Severná časť krajiny nemá more, ale má všetko ostatné, čo dole na ostrovoch nenájdete.
Kávičkári a milovníci dobrého oolong čaju, niečo pre vás. Tu hore sa môžete vybrať na jednodenný výlet na čajovú alebo kávovú plantáž, kde vám miestni farmári radi ukážu ako sa čajovník a kávovník pestuje, následne spracuje, a tiež si budete môcť nazbierať vlastné čajové lístky.
Pre tých, ktorí hľadáte na cestách menej známe turistické chodníky, ktoré končia nádhernými výhľadmi, vyberte sa so skúseným sprievodcom na dvojdňový trek k vysokohorským kmeňom. U miestnych sa dá aj prespať a po ceste sa vykúpete v horských vodopádoch. Ak sa necítite na dlhé túry, úchvatný je aj národný park Doi Inthanon.
Unavení po túre? V Chiang Mai si to môžete dovoliť. Masáže nájdete na každom kroku, pre všetky rozpočty cestovateľa. Ak vám stačí hodinová masáž chodidiel po treku, máte to mať, rovno na ulici, v pohodlných kreslách, za 5 eur. Ak sa vám zachce na luxusnú masážnu bylinkovú terapia, nie je problém. Pre tých, ktorí radi skúšate niečo nové, odporúčam špeciálnu masáž tok-sen, ktorú nájdete len na severe Thajska.
A až budete riadne zrelaxovaní, skočte sa najesť na večerné trhy v Chiang Mai a nebojte sa experimentovať s jedlom na ulici. Horúci Pad Thai a papája šalát vám dodá energiu na objavovanie chrámov. Tých je len v Chiang Mai cez 300! Ešte stále vám chýba more?
Tip: Ak plánujete cestu do Thajska bez cestovky, Ivka spísala podrobný e-book, ktorý vrelo odporúčame.
Martin z Travelistanu nedá dopustiť na krajiny STREDNEJ ÁZIE
Ak ma niekto požiada o radu, kam ísť na cestu do sveta, odpovedám: „Choď tam, kde ti to môže cestovateľsky ujsť.“ Podľa mňa také krajiny ako Thajsko, Kuba, Peru už neujdú. Treba sa zamerať na oblasti, kde to ešte valec turizmu „neobjavil“. Mňa napríklad udivuje, že ľudia v princípe neveria médiám, ale podvedome preberajú názory. Krásnym príkladom je Irán. Spoločnosť uverila médiám, že táto krajina je prudko nebezpečná, pred 3-4 rokmi si takmer všetci klopkali na čelo, ak sa do Iránu niekto rozhodol ísť.
Len si predstav, že ideš po ulici a ľudia ťa zastavujú a pýtajú sa ako si sa sem dostal.
Odrazu však médiá vydali pozitívny signál a krajinu šibnutím čarovného prútika zaplavili státisíce zahraničných turistov. Čiže Irán je už na ceste k masovému turizmu a postupne stráca kredit málo navštevovanej destinácie. Stačí sa pozrieť trochu severnejšie a uvidíš na mape sveta krajiny, kde si ľudia stále ťukajú na čelo ak tam ideš. Uzbekistan, Tadžikistan, Turkmenistan, Kirgizsko, ale aj Kazachstan. A prečo by som sem mal ísť? Kombinácia krásnych historických miest ako je Buchara, Samarkand či Khiva, ktoré ležali na historickej hodvábnej ceste. Keď k tomu prirátaš dych berúce hory v Tadžikistane alebo v Kirgizsku, tak nebudeš chápať, prečo sem nechodia tie davy ľudí.
Mňa osobne najviac berie Turkmenistan. Túto krajinu navštevuje cca 30 000 turistov z celého sveta a cestovateľ tam je za krásnu atrakciu. Len si predstav, že ideš po ulici a ľudia ťa zastavujú a pýtajú sa ako si sa sem dostal. Toto nezažiješ niekde na Kube či v Peru. Ak neveríš, príď sa sem presvedčiť. Nenechaj tie davy ľudí, aby ťa predbehli.
Tip: Ak hľadáte zmysluplný itinerár Hodvábnej cesty, mrknite na ten Martinov a začnite plánovať výlet.
Cestovateľ Andrej z Malý svet radí zažiť LAOS
Stavím sa, že mám pravdu: Laos nie je na zozname tvojich vysnívaných ázijských destinácií. Rozumiem, veď nemá more a pláže, pre ktoré Juhovýchodnú Áziu v spojení s cenovo dostupnými službami všetci vyhľadávame. Ale nenechaj sa pomýliť. Laos si obľúbiš, ak miluješ sýtozelenú kopcovitú krajinu, farebnú kuchyňu s prvkami Francúzska, Thajska, Vietnamu, a zároveň nepotrebuješ byť tam, kde sú všetci ostatní. Ak sa necháš nahovoriť, dostaneš ešte jeden bonus: vynikajúcu čerstvú kávu, ktorá sa nedá porovnať so sladkými kávovými mixami, ktoré zalievajú vodou v okolitých krajinách.
Hlavné mesto Vientiane na prvý pohľad pôsobí pokojnejším vidieckym štýlom neporovnateľným s Bangkokom alebo Saigonom. A to je dobre! Celé centrum mesta prejdeš peši, čo je najlepší spôsob spoznávania akéhokoľvek miesta. Po prechádzke poriadne vyhladneš, takže budeš môcť chutný street food preložiť vynikajúcou medzinárodnou kuchyňou, ktorú sem prinesla francúzska koloniálna história. Keď ťa prestanú baviť početné chrámy, ktoré sú síce všetky veľmi špeciálne, ale pre oko turistu úplne rovnaké, vydaj sa na sever. V mestečku Vang Vieng vyskúšaj tubing – spúšťanie sa po prúde rieky v nafukovacom kolese.
Ak ti táto aktivita nevyčarí úsmev na tvári okamžite, pomôžu ti bary, ktoré čakajú na turistov popri rieke. Po dvoch dňoch, keď z tela dostaneš posledné zvyšky alkoholu z tohto šialeného párty mesta, ktoré sa nenápadne skrýva za prírodné krásy, pokračuj ďalej na sever. Z Laosu nemôžeš odísť, kým neochutnáš skvelé all-you-can-eat barbecue v starobylom Luang Prabang s výhľadom na zapadajúce slnko nad riekou Mekong.
Cestovateľská dvojka Hanka a Jožo z Cestujeme spolu odporúča zavítať na KOH TAO
Dalo by sa povedať, že Thajsko je už také cestovateľské klišé. Opustené, do diaľav sa tiahnúce pláže by ste v Thajsku už len darmo hľadali… Ak ste Thajsko z týchto dôvodov ako destináciu zavrhli, tak oprášte svojich thajských sprievodcov, šnorchel a plutvy a vydajte sa na ostrovček Koh Tao. Ostrov na západnom pobreží Thajska v thajskom zálive a je súčasťou súostrovia s ďalšími dvoma staršími a známejšími bratmi: Koh Samui a Koh Phangan.
Koh Tao je síce maličký, ale vo svete potápania preslávený ako miesto, kde sa vydá najviac potápačských licencií na svete – na rozlohu 21 km2 je 65 potápačských škôl celkom slušné číslo. Konkurencia medzi jednotlivými školami teda tlačí ceny dole a Koh Tao sa stala jedna z destinácií, kde si môžete spraviť potápačský kurz (PADI alebo SSI) za bezkonkurenčnú cenu.
Na krásne pláže nemusíte na Koh Tao chodiť ďaleko – asi kilometer dlhá, a teda aj najdlhšia pláž na ostrove sa volá Sairee. A hoci priamo na pláži parkujú vodné taxíky “boat taxi” alebo aj “longboats”, je more azúrovo modré, čisté a piesok biely. Nie je nič pohodovejšie ako sa zobudiť, prejsť pár metrov a ísť sa okúpať do nádherného mora. Takže kto je IN? 🙂
Cestovateľka Marta Rajková nedá dopustiť na NEPÁL
Na Nepále mám najradšej kombináciu outdoorových aktivít v najvyššom pohorí sveta – Himalájach a zároveň možnosti na oddych a spomalenie životného tempa. Ideálne je začať niektorým zo známych trekov: Everest Base Camp trek, okruh okolo masívu Annapurny alebo Gokyo Lakes trek okolo krásnych tyrkysových jazier. Tieto treky trvajú približne 10 až 16 dní, v závislosti od kondičky a počasia. Sú veľkou výzvou z hľadiska hroziacej výškovej choroby, ale sú bez exponovaných terénov. Za obrovské plus Nepálu považujem to, že sa relatívne jednoducho dostanete obyčajnou túrou až do výšky šesťtisíc metrov. Zvládla to aj moja 62-ročná mama, takže žiadne výhovorky!
Vychutnať si východ alebo západ Slnka pri pohľade na Everest a panorámu
zasnežených vrcholov Himalájí je zážitkom na celý život. Treba sa hlavne vyzbrojiť trpezlivosťou a pomalým tempom, a potom už len nasávať atmosféru budhizmu, pokoja a masívnych hôr vzbudzujúcich pokoru.
Pridávam aj svoj osobný tip na trek: tzv. Three Passes Trek – prechod cez tri päťtisícové priesmyky, ktorý mám ešte na zozname. Tento trek si však vyžaduje veľmi dobrú kondíciu, aklimatizáciu a hlavne, viac času (ca 19 dní). Tiež ma lákajú cyklotúry, napríklad do málo navštevovaného Horného Mustangu, ktoré sa stávajú v posledných rokoch čoraz populárnejšie.
No a keď sa vrátite z hôr, môžete objavovať množstvo hinduistických a budhistických pamiatok v hlavnom meste Káthmandu. Ponorte sa do jeho rušného centra – Thamelu plného barov, reštaurácií a obchodov, či ochutnajte šošovicu s ryžou alebo sladký mliečny nápoj lassi u miestnych. Nájdete dokonca aj dobrú kávu, koláčiky či burger. Nepál je dnes už na turistov veľmi zvyknutý a prispôsobuje sa ich západniarskym
chúťkam. Pokojnejšie a menej prašné prostredie však nájdete na brehu jazera v meste Pokhara. Ak chcete skúsiť totálny prírodný kontrast oproti Himalájam – chodťe do národného parku Chitwan. Džungľa, krokodíly, nosorožce, teplo a škrekot tropických vtákov bude po namáhavom trekingu ako liek pre telo a dušu.
Obľúbenou formou oddychu v Nepále sú meditačné kurzy, trvajú niekoľko dní až týždňov. Bez elektroniky a kontaktu s vonkajším svetom.
Mojou obľúbenou formou oddychu sú meditačné kurzy budhistickom kláštore Kopan. Bez telefónu, počítača, bez akejkoľvek komunikácie a kontaktu s vonkajším svetom ma vždy úžasne obnovia. Kurzy sa organizujú celoročne a trvajú niekoľko dní až týždňov. Veľa ma naučili o sebe, o svojej mysli a robia ma lepším človekom. Tak ako v živote, ako aj v cestovaní treba predsa hľadať stred. Namaste.
Tak čo, ktorý tip vás zaujal najviac?
My v tom máme jasno – už vieme kam na 3 týždne pôjdeme. Dozviete sa už onedlho na našom blogu. 🙂 Ak vás tiež niektorá z destinácií zaujala, neváhajte… „Našetrite“ si dni dovolenky, pospájajte ju s víkendami, sviatkami a vydajte sa na ázijský kontinent spoznávať jeho krásy aspoň na tri týždne.
Pingback: Thajsko na vlastnú päsť - všetko čo potrebujete vedieť | Po vlastných